Jak nauczyć się grać na gitarze?

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów, wykorzystywanym w niemalże wszystkich gatunkach muzycznych. Od popu, przez jazz i blues, muzykę tradycyjną aż po liczne gatunki metalu. Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele osób pragnie nauczyć się grać na gitarze. Jak nauczyć się grać na gitarze? Jak zagrać na gitarze jakiś prosty utwór?

Aby opanować jakiś instrument, niezbędny jest oczywiście ten instrument. Już za kilkaset złotych można kupić gitarę wystarczającą dla początkującego. Najczęściej spotykanymi rodzajami są gitary akustyczne i elektryczne. Wśród gitar akustycznych można znaleźć zarówno takie z metalowymi strunami, jak i klasyczne ze strunami nylonowymi. Te drugie są wykorzystywane w muzyce hiszpańskiej, dlatego więc fani tego gatunku powinni się nimi zainteresować. Zaletą gitar akustycznych jest możliwość korzystania z nich bez wzmacniacza gitarowego, jednak wiąże się to z niemożliwością korzystania z przesteru. Dlatego fani rocka czy metalu powinni zainteresować się gitarami elektrycznymi. Można z nich korzystać bez wzmacniaczy, jednak dźwięk będzie znacznie cichszy niż przy gitarze akustycznej. Jednakże możliwość korzystania z licznych efektów gitarowych to rekompensuje. Występują również gitary typu hollow i semi-hollow, jednak poniżej tysiąca złotych ciężko znaleźć dobrej jakości egzemplarze. Gitary tego typu są wykorzystywane najczęściej w muzyce jazzowej i bluesie.

Po nabyciu gitary należy przede wszystkim ćwiczyć. Jest to na szczęście łatwiejsze niż kiedykolwiek. Bardzo łatwo znaleźć w internecie tak zwane tabulatury gitarowe. Jest to zapis muzyczny dostosowany do gitary, gdzie dokładnie zaznaczone są miejsca na gryfie, których należy dotknąć i jest to zapis znacznie łatwiejszy niż zapis nutowy, szczególnie w przypadku gitary. Jak zagrać na gitarze pierwszy utwór? Wystarczy znaleźć w internecie odpowiednią tabulaturę i ćwiczyć. Najlepsze na początek są proste fragmenty, bez przesteru. Najbardziej popularnymi utworami granymi przez początkujących są intra do Stairway to Heaven i Nothing Else Matters. O ile nauka całych tych utworów jest dość trudna, to te najbardziej znane melodie z ich początków są powszechnie znane i sprawią ogromną satysfakcję początkującemu. Inne podstawy, takiej jak sposób trzymania gitary, czy ułożenie nadgarstka można poznać z filmików na YouTube. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest nauczyciel gry na gitarze lub szkoła muzyczna. Przy wyborze szkoły muzycznej należy jednak pamiętać, że naucza jest tam również teoria muzyki i zapis nutowy. Jest to ważne i przydatne dla gitarzysty, nie jest jednak absolutnie konieczne, szczególnie na początku przygody.

Podsumowując, to jak zagrać na gitarze może okazać się prostsze niż wiele osób myśli że jest. Najważniejsze przy nauce gry nie tylko na gitarze, ale na każdym instrumencie są godziny spędzone na ćwiczeniach. Jednak satysfakcja, jaką daje zagranie ulubionego utworu, a nawet komponowanie własnych jest tego warta. Każdy może nauczyć się grać na gitarze, ale najważniejsze jest, aby zacząć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here