alkoholizm

Dziś w naszym kraju alkoholizm jest plagą. Zbyt dużo i zbyt często alkoholu piją ludzie dorośli i co najgorsze po alkohol sięga coraz młodsze pokolenie Polaków. Na półkach sklepowych piętrzą się różne alkohole od mieszaniny ponad 95% etanolu otrzymywanego w wyniku fermentacji alkoholowej i wymieszanego z wodą i powszechnie nazywanego spirytusem, po wódkę czystą i kolorową oraz wina i piwa.

Sporadyczne spożywanie alkoholu przez osobę dorosłą nie prowadzi do nałogu. Lecz poprzez częste sięganie po alkohol dochodzi do pełnego, fizycznego uzależnienia.

Alkohol spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego i dlatego na początku gdy sięgamy po alkohol wydaje nam się że alkohol nas odpręża, dodaje energii, poprawia humor, przywraca odwagę i pewność siebie. Osobie pijącej wydaje się że alkohol go rozgrzewa, a to dlatego, że przyspiesza krążenie. Lecz potem szybko wychładza ciało. Częste spożywanie alkoholu zaburza również koordynację ruchową oraz mowę. I bardzo szybko okazuje się że początkowa dawka staje się za mała i osoba pijąca sięga po alkohol częściej i pije go w coraz większych ilościach. I nałogowiec już nie myśli o tym, jak przestać pić alkohol? Lecz nieustannie myśli o tym, aby mieć go pod ręką i móc napić się w każdej chwili. I nie pije już go z kumplami od kieliszka, lecz pije sam do tak zwanego lustra. I potrzeba cudu, aby sam odstawił alkohol. Na ogół sam nie podoła wyzwaniu i nie przestanie pić alkoholu. Wówczas niezbędna jest wielomiesięczna, a nawet bywa, że dwuletnia kuracja odwykowa i mocne postanowienie i wielka determinacja, aby po wyjściu z odwyku nie sięgnąć po żaden alkohol.

Gdy ktoś bliski jest alkoholikiem

Alkoholizm można poznać po człowieku, gdyż ujawniają się objawy alkoholizmu. Do najczęściej spotykanych należy drżenie ciała, stany niepokoju, mdłości, bóle głowy, zawroty głowy, delirium będące majaczeniem alkoholowym, napady padaczki występujące u około 2% alkoholików. Nałóg alkoholowy doprowadza do zaburzeń pracy trzustki i wątroby powodując marskość wątroby, powoduje też nieżyt żołądka i raka odbytnicy, zwiększa również ryzyko raka jamy ustnej i gardła oraz krtani.

Alkoholizm ma negatywny wpływ nie tylko na jednostkę spożywającą alkohol, lecz ma również wielki negatywny wpływ na najbliższe środowisko rodzinne, jak i ogólnie jako patologia ma negatywny wpływ na całe społeczeństwo. Poprzez alkohol ubożeją i rozpadają się rodziny na czym cierpią głownie dzieci. Ubożeje również cały kraj, gdyż alkoholika trzeba leczyć z choroby alkoholowe zafundowanej sobie na własne życzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here