Kompleks na Wawelu

Wzgórze Wawelskie to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Polski znajdująca się w Krakowie. Składający się na kompleks zamek i katedra są prawdziwym pomnikiem historii naszego kraju. W tym miejscu począwszy od Kazimierza Odnowiciela (XI wiek) do Zygmunta III Wazy (XVII wiek) znajdowała się siedziba władców Polski i miejsce, gdzie zapadały najważniejsze decyzje w kraju. Kraków, jako stolica państwa, był jednym z najświetniejszych miast Europy Środkowej, a bogato urządzony Wawel do dziś jest prawdziwą perełką przedstawiającą najlepsze czasy polskiej Korony. Zamek położony jest nad Wisłą; ze znajdujących się blisko niego roztacza się cudowny widok na naszą narodową rzekę i ciągnące się blisko niej bulwary.

Najważniejszym zabytkiem jest Zamek Królewski, czyli ogromny kompleks mieszkalny, który zajmował przede wszystkim król z rodziną, ale także ważne osobistości z dworcu, służba oraz oczywiście przybywający goście. Zamek położony był w tym miejscu już w czasach wczesnopiastowskich – romański pałac i kościół obok stały się wszakże książęcą siedzibą w XI wieku. Przez wieki kolejni władcy rozbudowywali Wawel czyniąc z niego najświetniejszą siedzibę mieszkalną w Polsce. Niestety zabudowania gotyckie zostały poważnie zniszczone w pożarze w XVI wieku. Król Zygmunt Stary odbudował zamek w stylu renesansowym przy wielkiej pomocy włoskich architektów. Od tej chwili Wawel stał się najpiękniejszym przykładem występowania tego stylu architektonicznego w Polsce i rezydencją królewską na poziomie europejskim.

Wiele osób jadąc do Krakowa zastanawia się jak długo na Wawelu trwa zwiedzanie i ile czasu poświęcić na tą atrakcję. Dużo zależy od zamku – około godziny należy liczyć na stanie w kolejce po bilety, a następne dwie lub nawet trzy, jeśli zamierzamy dokładnie zwiedzić królewskie zamkowe wnętrza, szczególnie z przewodnikiem. Dla osób zainteresowanych sztuką renesansową i historią państwa polskiego wyprawa do wnętrz Wawelu będzie wielką przygodą. Postarano się przywrócić im dawny blask – podziwiać można zarówno prywatne kwatery ostatnich Jagiellonów i pierwszych królów elekcyjnych, jak i miejsca, gdzie przyjmowano dostojnych gości. Można oglądać również części słynnej kolekcji arrasów, które zbierał król Zygmunt August. Są to bogato zdobione i misternie wykonane dywany wieszane na ścianach. We wnętrzu zamku znajdują się także ekspozycje związane z historią militarną na ziemiach polskich oraz sztuką wschodu. Niektóre wycieczki pomijają jednak wejście do środka, również ze względu na znaczną cenę za ich zwiedzanie i koncentrują się tylko na spacerze i oglądaniu z zewnątrz. Kolejnymi sezonowymi atrakcjami jest przejście smoczą jamą, zwiedzanie Baszty Sandomierskiej oraz spacer z przewodnikiem po ogrodach wawelskich i najbliższym jego otoczeniu – na tego typu sprawy również należy liczyć około dwóch godzin.

Czas zwiedzania może ulec zmianie również w kwestii drugiego członu kompleksu wawelskiego, czyli katedry, której maksymalny czas zwiedzania może wynieść 3-4 godziny, ale najczęściej turyści nie obchodzą tego miejsca aż tak dokładnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here