Pielęgnacja zamszu

W czasach, gdy rośnie świadomość społeczeństwa o skutkach masowej produkcji plastiku i innych sztucznych artykułów, obserwujemy trend powrotu do materiałów i surowców naturalnych. Ma to miejsce także w świecie mody, a więc i tekstyliów. Powtórnie przytacza się zalety prozdrowotne i środowiskowe takich surowców, jak len, bawełna, skóra. I chociaż instytucje i nieformalne grupy zajmujące się ochroną zwierząt torpedują władze o zakazanie hodowli zwierząt futerkowych, przemysł skórzany ma się całkiem dobrze. Skórzane buty, torebki, rękawiczki były, są i będą w kręgu dóbr szczególnie pożądanych. O ich dobrych cechach wiadomo wszystko, natomiast główną wadą oprócz wysokiej ceny jest problem pielęgnacji.
Jeśli chodzi o artykuły skórzane, szczególnie trudny do utrzymania w czystości i dobrej kondycji jest zamsz. Nazwą tą określa się skórę pozbawioną błyszczenia, czyli lica. Zamsz jest bardzo wrażliwy na wilgoć, a po jego zamoczeniu pozostają brzydkie trudne do wywabienia plamy. Jeżeli wiec pogoda jest kapryśna i można spodziewać się deszczu, zamszowe buty, płaszcz czy torbę najlepiej pozostawić w domu.
A jak czyścić zamsz, jeśli już uległ zabrudzeniu?
Przede wszystkim wyroby wykonane z zamszu należy pielęgnować stale. Najlepiej po każdym użyciu przy pomocy miękkiej włosianej szczoteczki lekko dotykając powierzchni usuwać kurz i drobinki brudu. Dobrze jest tez zaopatrzyć się w specjalny preparat do impregnacji zamszu i zastosować go zgodnie z instrukcja po wcześniejszym wykonaniu próby w niewidocznym miejscu. Zabezpieczy to skórę przed wilgocią i zmniejszy skłonność do osadzania się drobinek kurzu na szorstkiej powierzchni.
Jeżeli dojdzie już do zamoczenia produktu wykonanego ze skóry nielicowanej, na przykład zamszowych butów, do usuwania skutków należy przystąpić jak najszybciej. Stare plamy jest zawsze o wiele trudniej usunąć niż świeże. Do czyszczenia mokrych plam używamy specjalnych preparatów do zamszu i gumowej szczoteczki. W żadnym przypadku nie wolno używać detergentów – jedynym dopuszczalnym chemicznym środkiem jest preparat do czyszczenia dywanów. Możemy też zastosować tradycyjny sposób naszych babć- posypać zabrudzenia mąką kukurydzianą, a gdy wchłonie ona zabrudzenia i tłuszcz, należy ją wyszczotkować gumową szczoteczką, uważając, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Brzydkie tłuste plamy z potu, na przykład na butach w okolicach palców, można spróbować usunąć szmatką umoczonym w occie.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wyrobów wykonanych z zamszu, warto się zaopatrzyć w specjalny czyścik działający podobnie jak gumka do ołówka. Należy go jednak używać ze szczególnym wyczuciem i umiarem, gdyż zamszową powierzchnię szczególnie łatwo zniszczyć.
Chociaż pielęgnacja wyrobów zamszowych, a szczególnie ich czyszczenie jest trochę kłopotliwe, nie należy się zniechęcać i z nich rezygnować. Zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli będziemy unikać niekorzystnych warunków atmosferycznych, buty czy torebka wykonane z zamszu z pewnością dodadzą nam szyku i elegancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here