Pompa ciepła - sposób na ogrzanie naszego domu

Budując nowy dom czy udoskonalając nasz obecny zastanawiamy się przede wszystkim nad ogrzewaniem. Chcemy, aby nasze urządzenia, piece wytworzyły jak najwięcej ciepła przy jak najmniejszych kosztach. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są do tego celu pompy ciepła. Alternatywne rozwiązania są niepewnym rozwiązaniem z powodu rosnących kosztów paliw. Jednak wykorzystując ogrzewanie pompą ciepła należy się zastanowić i postawić podstawowe pytanie: jak działa pompa ciepła?

Na wstępie musimy wiedzieć, że praca pompy ciepła składa się z trzech obiegów. Pokrótce opiszemy każdy z nich.

Pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia, podnoszą temperaturę nośnika ciepła oraz sprawiają, że uzyskana energia nadaje się do ogrzewania naszych domów.
Pobierane ciepło z otoczenia jest doprowadzane układem przewodów, w których znajduje się niezamarzająca ciecz. Aby taka ciecz mogła pobrać, zmagazynować i przetransportować ciepło, musi mieć temperaturę zawsze niższą od tej z otoczenia. Z racji tej, że ciecz nie zamarza to praca przebiega również w temperaturze niższej od zera. Pobrane ciepło transportowane jest przewodami do zbiornika, w którym znajduje się ciecz o ciekawych właściwościach. Mianowicie substancja ta paruje nawet w bardzo niskich temperaturach. Środek ten przejmuje to ciepło, a następnie paruje. Para jest transportowana do sprężarki, w której następuje sprężanie. Proces ten podnosi temperaturę pary do tego stopnia, że doskonale nadaje się do ogrzewania. Dalej środek chłodniczy przekazywany jest do obiegu grzewczego i w ten sposób dostaje się do naszego mieszkania. Po oddaniu ciepła para staje się chłodniejsza i przechodzi w stan ciekły. Jednak temperatura substancji nadal nie pozwala aby mogła ponownie pobrać ciepło. Z pomocą przychodzi nam zawór rozprężny, który natychmiast zmniejsza ciśnienie i schładza ciecz do odpowiedniej temperatury. Następnie ciecz trafia z powrotem do pierwszego obiegu i ponownie jest wykorzystywana do poboru ciepła z otoczenia.

Dlaczego pompa ciepła?
Pompa ciepła do ogrzewania mieszkania niesie za sobą szereg zalet.
Głównymi z nich są:
-zdecydowanie niższe koszty budowy domów, nie potrzeba budować między innymi komina
-pompa taka nie wymaga uciążliwej obsługi oraz jest tańsza w eksploatacji w porównaniu z alternatywnymi sposobami ogrzewania
-bardzo długa żywotność pompy- przy odpowiedniej eksploatacji nawet kilkanaście lat
-pompa ciepła może nam zastąpić klimatyzację- w lecie można wykorzystać ją do schładzania mieszkania
-dodatkowo niesie za sobą szereg zalet ekologicznych- brak szkodliwych substancji opałowych
-w przyszłości pompy będą zasilanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii elektrycznej
Warto jednak wiedzieć, że początkowa cena montażu oraz zakupu takiej pompy jest większa niż przy tradycyjnych rozwiązaniach, chociaż taka inwestycja stosunkowo szybko się zwraca.

Wybierając sposób ogrzewania naszego mieszkania powinniśmy się dokładnie zastanowić jaki sposób będzie dla nas odpowiedni. Dobrze jest zasięgnąć rady ekspertów w tym zakresie. Jest to inwestycja na długie lata, dlatego powinna być przemyślana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here