zwyrodnienie stawów

Zmiany zwyrodnieniowe stawów są jedną z najważniejszych i najdotkliwiej odczuwanych zmian w obrębie układu ruchu. Już w zaledwie drugim jest mi trzeciej dekadzie życia stawy mogą dać o sobie znać, boleć i nie pracować w pełni sprawni. Dopóki w stawie obecne jest chociaż minimalna ilość tkanki chrzestnej, możliwe jest zachowanie zmian degeneracyjnych oraz uratowanie stawu. Skąd biorą się zmiany zwyrodnieniowe? Jakie są ich przyczyny? W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawów? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zwyrodnienie-stawow-choroba-coraz-mlodszych-osob/ 

Zmiany zwyrodnieniowe stawów – skąd się biorą? 

Zmiany bólowe oraz zwyrodnieniowe stawów są znakiem naszych czasów. Siedzący tryb życia lub Wprost przeciwnie zbyt intensywna i kontuzjogenna aktywność fizyczna oraz fizjologicznie występujący procesy degeneracji chrząstki sprawiają, że kojarzone do niedawna z podeszłym wiekiem, schorzenia stawów występują coraz częściej i dotykają coraz młodszych osób. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującą chorobą układu ruchu. 

Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? 

Przyczynami zwyrodnienia stawów są przede wszystkim czynniki biologiczne, na które nie mamy wpływu. Dysponują one rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów. Takimi czynnikami jest wiek płeć oraz predyspozycje genetyczne i wady wrodzone. Innymi przyczynami zwyrodnienia jest siedzący tryb życia lub nadmierna aktywność fizyczna. 

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawów? 

Leczenie obejmuje objawowe leczenie bólu oraz dyskomfortu, a także zapobieganie pogłębiania się zwyrodnień. Kluczową rolę odgrywają w tym celu umiarkowana aktywność fizyczna, farmakoterapia, a także odpowiednia suplementacja. Ruch stymuluje wydzielanie płynu stawowego, który odżywia i nawilża chrząstkę stawową, dodatkowo wzmacniający mięśnie. 

W celu wzmocnienia stawów warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Najistotniejszym punktem jest odbudowa chrząstki. Do tego najważniejszym elementem jest kolagen. Jest to fizjologicznie występujące białko, które stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej. 

Zobacz też: http://www.motell.pl/przekwitanie-czym-jest-i-jakie-sa-jego-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here