Przechowywanie danych to bardzo ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Bardzo często na dysku przechowujemy ważne dokumenty, czy efekt naszej wielogodzinnej pracy. Można powiedzieć, że dysk to jeden z najważniejszych elementów komputera zarówno stacjonarnego jak i laptopa. Przywykliśmy do dysków typu HDD, jest to jednak stara konstrukcja. Zajmuje on dużo miejsca, jednocześnie oferując małą pojemność. Z pomocą przychodzą dyski SSD. Jest to hit ostatnich lat i naprawdę warto zainteresować się tym tematem.
Pojawia się pytanie: jaki dysk SSD wybrać? Pierwszą kwestią do rozpatrzenia jest pojemność dysku. Im większy tym lepszy! Można znaleźć nawet takie o pojemności 1 terabajta. Na większym dysku można pomieścić więcej zdjęć z wakacji, filmów z wesela czy gier dla nas oraz dla dzieci. Jeśli nie jesteśmy pasjonatami multimediów, możemy wybrać mniejszą pojemność dysku. Na przykład jeśli pracujemy biurowo, nie będziemy potrzebować miejsca na najnowsze tytuły gier. Mimo wszystko duża pojemność to rozsądny wybór. Kolejnym parametrem jest szybkość dysku. Każdy dysk SSD będzie szybszy od HDD, jednak po jakimś czasie możemy oczekiwać większej szybkości od naszego urządzenia. Szybki dostęp do danych jest niezastąpiony, szczególnie gdy akurat chcemy coś szybko pokazać znajomemu czy ważnemu klientowi. W tym przypadku warto dowiedzieć się jakim interfejsem dysponuje dysk: SATA czy NVMe. Interfejs SATA oferuje zazwyczaj taką samą szybkość, NVMe jest bardziej zróżnicowane. Niezaprzeczalnie jednak, ten drugi jest znacznie szybszy i to na niego powinniśmy postawić jeśli ważny jest dla nas szybki dostęp do danych. Oczywiste jest, że im większa szybkość, tym cena będzie większa. Czasami jednak lepiej jest więcej zapłacić za sprzęt o lepszych parametrach. Bardzo ważna jest kwestia trwałości urządzenia. Eksperci są zgodni – nie trzeba obawiać się o utratę naszych danych. To dobra wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę, że przechowywane dane są często bardzo cenne. Dysk SSD nie posiada delikatnych części mechanicznych. Często producenci oferująca długą gwarancję, standardem jest pięcioletni okres gwarancji. Podczas tego czasu możemy być pewni swojego urządzenia.
Jak zbudowany jest dysk SSD? Konstrukcja jest dosyć skomplikowana i jest to efekt wieloletnich starań inżynierów z topowych firm IT. Składa się on przede wszystkim z pamięci NAND. Dane przechowywane są na krzemowych płytkach w specjalnych układach scalonych. Nie ma tutaj ruchomych talerzy jak w dyskach HDD, dzięki temu praca dysku SSD nie powoduje hałasu, jest to ważne dla osób lubiących ciszę. Można też pracować nocą, nawet gdy inni domownicy śpią obok, z pewnością nie będziemy im przeszkadzać.
Podsumowując, zdecydowanie warto zainteresować się kupnem dysku SSD. Przemawia za nim bardzo duża pojemność, dochodząca do kilku tysięcy gigabajtów. Dane dostępne są bardzo szybko, co z pewnością sprawi, że nasza praca będzie bardziej przyjemna. Urządzenia te są lekkie i trwałe, a więc używa się ich wygodnie. Kupno dysku SSD to czysty zysk!