Zastosowanie kabli patchcord

Kable patchcord są przewodami przeznaczonymi do przesyłu sygnałów elektrycznych albo optycznych. Nie są to jednak kable, których wybór do konkretnego urządzenia jest łatwy i często potrzebny będzie do tego fachowiec. Jakie i gdzie  znajdują zastosowanie kable patchcord?

Kable patchcord – co to?

Z angielskiego patch cable albo cross cable, w Polsce występujące pod nazwami kable krosowe lub krosownicze. Kable patchcord to krótkie przewody do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych, z czego najpopularniejszą odmianą są kable patchcord LAN, potocznie nazywane skrętkami. Nie jest to jednak jedyny typ tego rodzaju kabli i nie służą wbrew pozorom wyłącznie do elastycznego połączenia komputera do sieci LAN. Patchcordy stosuje się również m.in. do połączeń z gniazdami abonenckimi, czy urządzeń aktywnych do paneli krosowych.

Kable patchcord – budowa i specyfikacja

Kable patchcord występują w wielu wersjach. Przykładowy kabel krosowy LAN UTP kategorii 5e jest zbudowany z czterech par linek CCA, które są skręcane  asymetrycznie. Na powłokę kabla zastosowano polwinit PCV, który chroni przewodnik przed uszkodzeniami mechanicznymi, uniemożliwia przebicia, ale za to umożliwia szybkie oraz trwałe prowadzenie przewodu. Złącza kabla, czyli wtyczki są sztywne, uzyskane poprzez zalanie końcówek przewodu zazwyczaj przezroczystym tworzywem sztucznym. Ma to za zadanie zwiększenie sztywności połączenia i jego ułatwienie, a także wydłuża żywotność łącza. Na specyfikacji tego kabla patchcord, jak i na wszystkich innych zawarte są wszystkie informacje o jego budowie, a ponadto dane dotyczące przeznaczenia, czyli typu konektora oraz jakość, a wiec normy, które produkt spełnia.

Kable patchcord – dobór

Kable patchcord można stosować do połączeń w urządzeniach zarówno aktywnych, jak i pasywnych. Służą do połączeń w instalacjach wewnętrznych poziomych i pionowych, przy czym najczęściej stosowane są do budowy sieci komputerowych typu Ethernet, czyli służących do przesyłu danych pomiędzy urządzeniami w sieciach biurowych oraz jednostkach przemysłowych, ale także w domach prywatnych. Odpowiedni dobór kabla bywa jednak często problematyczny, a to ze względu na mnogość klas oraz kategorii w jakich kable patchcord są wykonywane i do jakich warunków pracy przeznaczane. Samodzielne dobieranie kabli patchcord może skutkować m.in. złym doborem częstotliwości, do których dany kabel został dostosowany. Zły dobór kabla często okazuje się powstaniem tzw. wąskiego gardła, czyli spowolnieniem nawet najszybszego internetu, dlatego podczas wyboru najlepiej skorzystać z rady fachowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here