jak radzić sobie z demencją?
fot. Pexels.com

Demencja dotyka osoby starsze. Schorzenie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Czy da się zapobiec wystąpieniu demencji nawet w późnym wieku? Jakie są jej objawy? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/demencja-objawy-leczenie-przyczyny/

Czy demencja to normalny objaw starzenia się? 

Demencja nie jest chorobą, a stanem, w którym zmianom ulega myślenie, komunikacja czy pamięć człowieka. Na demencję cierpią głównie osoby starsze, lecz nie dotyczy ona wszystkich osób w podeszłym wieku. Nie jest to więc naturalny proces starzenia się. Charakterystyczne dla demencji są zmiany w funkcjach poznawczych chorego oraz trudności z zapamiętywaniu codziennych informacji. 

Typowe objawy demencji 

Pierwsze objawy można zaobserwować już po 65 roku życia. Należy do nich przede wszystkim utrata pamięci – chory często zadaje te same pytania lub nie pamięta, gdzie położył dany przedmiot. Osoba dotknięta demencją może mieć także problemy z wykonywaniem prostych czynności jak gotowanie czy sprzątanie oraz właściwym wysławianiem się i logicznym myśleniem. Stan otępienia u starszych ludzi wywołuje również dezorientację w terenie i nagłe zmiany nastroju, często na te negatywne jak złość czy lęk. Z wiekiem objawy demencji mogą się nasilać. 

Rodzaje demencji 

  • Choroba Alzheimera – schorzenie neurodegeneracyjne powodujące śmierć komórek mózgowych. Chorzy na Alzheimera mają deficyt komórek i połączeń nerwowych, przez co ich mózg ulega zmniejszeniu. 
  • Demencja z ciałami Lewy’ego – wywołana przez zwyrodnienie układu nerwowego, za które odpowiedzialne jest gromadzenie się nieprawidłowych białek w mózgu.
  • Choroba Parkinsona – także naznaczona przez występowanie ciał Lewy’ego. Choć Parkinson uznawany jest za chorobę związaną z zaburzeniem aparatu ruchu, może też wywoływać objawy związane z otępieniem starczym. 
  • Choroba Huntingtona – obejmuje demencję oraz serię niekontrolowanych ruchów u chorego. 
  • Demencja mieszana – jednocześnie mogą występować u chorego różne typy demencji. 

Zobacz także: http://www.motell.pl/choroba-alzheimera-jakie-objawy-powinny-niepokoic/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here