Środki ochrony indywidualnej a Covid

W związku z trwającą pandemią Covid-19 rośnie świadomość w kwestii stosowania środków ochrony indywidualnej. Większość z nas na co dzień używa jednorazowych maseczek czy rękawic ochronnych nitrylowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że na skuteczność ich działania wpływa nie tylko sam fakt stosowania tych środków, ale również sposób ich używania.

Przed założeniem rękawic

Zanim założymy rękawice ochronne nitrylowe, powinniśmy starannie umyć ręce. W tym celu należy użyć ciepłej wody i mydła. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać około 30 sekund.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z bieżącej wody, możemy posłużyć się specjalnymi żelami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Prawidłowo użyte mogą skutecznie zastąpić mycie rąk z zastosowaniem mydła. Dopiero na tak przygotowane ręce możemy bezpiecznie założyć rękawice ochronne nitrylowe.

W trakcie używania rękawic

Kiedy mamy już na sobie rękawice, nasze dłonie są chronione, wciąż jednak nie powinniśmy zapominać o stosowaniu podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Wirus przenika do organizmu drogą kropelkową, a to oznacza, że mając styczność z zakażoną powierzchnią, możemy nieświadomie przenieść cząsteczki wirusa również na rękawicach.

W związku z tym używając rękawic ochronnych nitrylowych, nie powinniśmy dotykać nimi okolic twarzy, w szczególności oczu, nosa i ust. Jeśli kichamy lub kaszlemy, nie należy zasłaniać ust dłonią, ale zgięciem łokcia. Rękawice zabezpieczają nasze dłonie, ale w żadnym razie nie zabezpieczają nas zupełnie przed zarażeniem. Aby nie narażać innych na kontakt z wirusem, nie powinniśmy podawać nikomu ręki w rękawiczce ani dotykać nią żadnych powierzchni, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Po zdjęciu rękawic.

Kiedy rękawice nie są nam już potrzebne, powinniśmy je starannie zdjąć. Co ważne, nie należy dotykać powierzchni rękawic gołymi dłońmi. Najlepiej złapać jedną rękawiczkę przez drugą i dopiero w ten sposób je ściągnąć.

Po zdjęciu rękawic należy je zutylizować. W tym celu rękawiczki trzeba umieścić w jednorazowym woreczku, który szczelnie zawiązany możemy wyrzucić do śmietnika. Po wyrzuceniu rękawiczek powinniśmy znów starannie umyć ręce, zgodnie z zasadami opisanymi powyżej lub zdezynfekować je przy użyciu odpowiednich środków.

Rękawice ochronne nitrylowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here