W dwudziestym pierwszym wieku choroby nowotworowe są uważane za chorobę cywilizacyjną. Jedną z najpopularniejszych chorób dermatologicznych w dzisiejszych czasach są włókniaki, które pomimo tego, iż są zmianami nowotworowymi, to są one niezłośliwe i łatwe w wyleczeniu.
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym są włókniaki. Jak już wcześniej wspomniano są to łagodne zmiany nowotworowe, wizualnie maja charakter niewielkich guzków, powstających w wyniku kumulacji komórek tkanki łącznej, tak zwanych fibroblastów. Wraz ze wzrostem nie staje się on złośliwy, więc nie stanowi on zagrożenia dla naszego życia lub zdrowia.
Sposoby leczenia włókniaków są zależne od typu z jakim mamy do czynienia. Można wyróżnić włókniaki miękkie, czyli skórne oraz włókniaki twarde, czyli podskórne. Niezależnie od rodzaju niezbędna jest konsultacja w klinice dermatologicznej zajmującej się tego rodzaju schorzeniami. Zostanie przeprowadzona biopsja, a pobrany wycinek zbadany, w celu wykluczenia poważniejszej odmiany nowotworu.
Odpowiedzmy sobie na pytanie czym są włókniaki miękkie, to zmiany, które występują na skórze, a ich średnica nie przekracza zazwyczaj trzech milimetrów. Zmiana ma charakter zawieszonego guzka, pokrytego nabłonkiem. Jego struktura jest luźna oraz wiotka, a powierzchnia posiada nieregularną fakturę oraz fale. Ich kolor jest zazwyczaj brązowy lub cielisty, w zależności od ilości zgromadzonej melaniny. W miejscach zgięć, czyli pod pachą, pod kolanem, w pachwinie mamy zazwyczaj do czynienia z ciemniejszym kolorem. Natomiast na twarzy, przede wszystkim powiekach, mają one dużo jaśniejsze kolory.
Włókniaki miękkie występują w skupiskach sięgających nawet do kilkudziesięciu sztuk, a ich struktura pozwala na ich wciśnięcie w głąb skóry. Włókniaki skórne są bardzo powszechne i występują nawet u czterdziestu procent społeczeństwa, z czego dużo częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Zmiany mogą pojawić się niezależnie od wieku, ale zazwyczaj występują one u osób dorosłych, z czego bardzo dużą ilość przypadków stanowią kobiety w ciąży, doświadczające znaczących zmian w gospodarce hormonalnej.
Sposoby leczenia włókniaków miękkich skupiają się głównie na ich usunięciu, przede wszystkim ze względów estetycznych.
Drugą odmianą schorzenia jest włókniak twardy, zwany podskórnym. Jego wielkość wynosi od trzech milimetrów do nawet dziesięciu milimetrów. Wizualnie ma on charakter guzka uniesionego pod skórą, a jego barwa może być jasnobrązowa lub ciemnobrązowa.
Tego rodzaju włókniaki charakteryzują się kurczliwością i przemieszczaniem pod wpływem nawet delikatnego nacisku. Bywają przypadki, że podczas dotknięcia występuje również ból oraz swędzenie. Najczęstszymi miejscami występowania włókniaków twardych są kończyny, brzuch oraz pośladki. Tak jak w przypadku odmiany miękkiej, częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, a najbardziej narażone na ich pojawienie się są osoby w średnim wieku. Zazwyczaj występują one pojedynczo lub w grupie nie przekraczającej kilku sztuk.