Adopcja psa. Jakie obowiązki na nas czekają?

Decyzja o przyjęciu psa do rodziny to bardzo poważny krok. Powinien być dobrze przemyślany i przedyskutowany przez całą rodzinę. Bierzemy odpowiedzialność za zwierzę na kilka, kilkanaście lat i powinniśmy się dobrze do tego przygotować.
Pierwsza kwestia, to decyzja czy chcemy rasowego szczeniaka z hodowli, czy raczej przygarniemy psiaka ze schroniska. Jeśli decydujemy się na psa rasowego dobrze przemyślmy wybór rasy. Pies, który potrzebuje na co dzień dużo ruchu będzie się męczył w małym mieszkaniu w mieście. Zastanówmy się wiec czy na pewno zaspokoimy potrzeby wybranego pupila. Zakup psa rasowego to spory wydatek, ale lepiej unikać zakupu psa z tak zwanej pseudo-hodowli. Szczeniak będzie tańszy, ale może cierpieć na różne choroby genetyczne, a my wspieramy działalność osób, które często zarabiają na cierpieniu zwierząt i przetrzymują je w nieludzkich warunkach. Dlatego dobrze sprawdźmy hodowlę z której zabieramy psa, w jakich warunkach się wychowywał i od jakich rodziców pochodzi.
Jeśli wybieramy się po pieska do schroniska, musimy zdecydować czy szukamy szczeniaka, czy jesteśmy gotowi przyjąć psa dorosłego. Z wybranym pieskiem warto wybrać się na zapoznawczy spacer, wypytać o wszystko opiekuna psa, aby podjąć decyzję odpowiedzialnie. Biorąc pieska ze schroniska musimy mieć świadomość, że będzie on potrzebował czasu aby przywyknąć do nas i do mieszkania w domu. Łatwiej przystosuje się pies przebywający przed adopcją w domu tymczasowym bądź hotelu dla psów. Trzeba jednak pamiętać, że pies zawsze może nas zaskoczyć jakimiś trudnościami w zachowaniu, i decydując się na adopcję musimy być przygotowani na konieczną pracę z psem.
Jak wychować psa? To zadanie czeka nas zarówno w przypadku psa z hodowli, jak i ze schroniska. Wychować naszego pupila możemy samodzielnie lub z pomocą doświadczonego specjalisty. Ze szczeniakiem, który ukończy pół roku możemy zapisać się na zajęcia podstawowego posłuszeństwa w tak zwanym psim przedszkolu. Pies nauczy się przychodzenia na zawołanie czy spokojnego chodzenia przy nodze. Od pierwszych dni uczymy też psa załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze, często z nim wychodząc i chwaląc każdorazowo za prawidłowe zachowanie. Zaniedbanie nauki i złe nawyki mogą być trudne do skorygowania, dlatego pracujmy z psem od pierwszego dnia. Ze starszym psem możemy zapisać się na szkolenie, gdzie pies nauczy się różnych komend i poleceń. Jeśli nasz pies chętnie się uczy możemy uczęszczać na zajęcia Obedience. Słowo to oznacza posłuszeństwo. Jest to sport wystawowy, dzięki któremu możemy zaprezentować umiejętności naszego psa w wykonywaniu poleceń.
W przypadku trudności behawiorystycznych naszego pupila często samodzielnie możemy nie udźwignąć stojącego przed nami zadania. Z pomocą przyjdą nam podręczniki dotyczące wychowania i behawiorystki psiej. Warto rozważyć regularne wizyty behawiorysty, który pomoże określić przyczynę problemu i podpowie jak pomóc psu. Specjalista pomoże przywrócić spokój w domu i zmienić naszego psiaka w spokojnego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here