Imprezy karnawałowe

Karnawałowe szaleństwo zbliża się wielkimi krokami, a więc już niedługo będzie można dać się wciągnąć w wir hucznych i barwnych zabaw. Okres karnawału to czas, kiedy można na chwilę zapomnieć o obowiązkach szarego życia codziennego i po prostu się zabawić. To idealna okazja, by zaszaleć wraz z przyjaciółmi, niezależnie od tego, czy wybierzecie się na bal karnawałowy, czy urządzicie sobie przebieraną domówkę – najważniejsze jest, aby dobrze się bawić. Jeśli jednak preferujecie zabawy urządzane w domu lub mieszkaniu i planujecie zorganizować taką z okazji karnawału, to na pewno zastanawiacie się, jak się do tego zabrać?

Planowanie imprezy karnawałowej może trochę przytłoczyć, ale nie jest to wcale tak trudne zadanie. Sposobów na organizację takiej zabawy jest mnóstwo, możecie na przykład postawić na klasyczną domówkę lub, co w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na popularności, zdecydować się na wybór motywu przewodniego. Takie przyjęcie na pewno dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń i  zapewni udaną zabawę w wesołej atmosferze.

Tak naprawdę ilość pomysłów na imprezę tematyczną jest nieograniczona i zależy wyłącznie od inwencji twórczej organizatorów, jednak w tym artykule przedstawionych zostało 6 wybranych propozycji, które cieszą się największą popularnością i niemal zawsze się sprawdzają. Ponadto zawartych jest też kilka rad odnośnie tego, jak zorganizować taką imprezę karnawałową? Czytaj dalej!

Skąd się wzięła tradycja świętowania karnawału?

Na początek kilka słów wstępu, dlaczego w ogóle tak hucznie obchodzimy karnawał i czym on właściwie jest? Znaczenia słowa „karnawał” możemy doszukiwać się w różnych językach, jednak mówi się najczęściej, że nazwa ta pochodzi od włoskiego słowa „carnevale”, z łaciny „carnem levare” co dosłownie tłumaczy się jako „mięso usuwać”, a więc karnawał symbolizuje pożegnanie z mięsem przed rozpoczęciem się okresu Wielkiego Postu. Świętowanie karnawału poprzez zabawy i tańce, swoje początki ma w kultach agrarnych i kultach płodności, kiedy to wierzono, że wysokie skoki zapewnią duże plony, natomiast bale karnawałowe pochodzą z Wenecji i stąd również wywodzi się tradycja noszenia masek.

Karnawał 2021

W 2021 roku karnawał rozpoczyna się jak zawsze 6 stycznia w Święto Trzech Króli, a kończy dzień przed Środą Popielcową, wypadającą tym razem 17 lutego. A więc tegoroczny karnawał trwał będzie 42 dni, a ostatnia sobota, czyli tak zwane „ostatki”, przypada na 13 lutego.

Czym jest motyw przewodni imprezy?

Skoro już znamy genezę imprez karnawałowych, należy wyjaśnić, co to jest impreza tematyczna. Ustalenie motywu przewodniego przyjęcia oznacza, że wszystkie jego elementy: dekoracje, stroje, muzyka, atrakcje i jedzenie, są mu podporządkowane. A więc cała impreza jest stylizowana pod kątem wybranego tematu, który zależy jedynie od pomysłowości gospodarza oraz kręgu zainteresowań jego i zaproszonych gości. W ten sposób zabawa zyskuje urozmaicenie, które tworzy pozytywną, wesołą atmosferę i wrażenia, które na długo pozostają w pamięci.

Jak zorganizować imprezę tematyczną?

Organizacja imprezy karnawałowej z motywem przewodnim może stanowić wyzwanie dla gospodarza, jednak wcale nie musi. Kluczem jest trzymanie się przewidzianego tematu i dopasowanie do niego poszczególnych elementów. Bardzo istotne są dekoracje tematyczne, które od razu wprowadzają pożądany klimat. Dobrze jest też, gdy przekąski i drinki również nawiązują do tematu. Kolejną ważną składową jest odpowiednia muzyka, dlatego warto wcześniej starannie skomponować playlisty. Ponadto zawsze dobrym pomysłem jest zorganizowanie atrakcji i gier, które urozmaicą wieczór i zapewnią większą dawkę wrażeń. No i oczywiście kostiumy – imprezy tematyczne opierają się głównie na przebierankach, dlatego ważne, by wszyscy goście dopasowali swoje stroje do motywu przewodniego. Przebrania nie tylko wprowadzają w tematykę imprezy, ale również sprawiają, że zabawa jest weselsza i atmosfera dużo bardziej komfortowa.

Szeroki wybór strojów karnawałowych, a także peruki, maski i inne dodatki znajdziesz tutaj: https://strojeprzebrania-krakow.pl/stroje-karnawalowe/ Sprawdź!

pomysły na imprezę karnawałową, przebrania

Najlepsze propozycje imprez karnawałowych

Impreza karnawałowa w oparciu o motyw przewodni jest świetną opcją, jednak co jeśli żadne pomysły nie przychodzą do głowy? W takim wypadku możesz postawić na doświadczenie innych i wybrać jeden z motywów, który sprawdził się już na niejednej imprezie. Oto kilka właśnie takich propozycji, które za każdym razem będą strzałem w dziesiątkę.

W stylu lat 60.

Lata 60 to czas, w którym królowali hipisi i dzieci-kwiaty, zatem obowiązkowymi elementami przebrań na takiej imprezie będą między innymi ubrania w kwiatowe wzory, spodnie dzwony i kolorowe chustki. W dekoracjach nie może zabraknąć pacyfek i kwiatów, a playlisty muzyczne powinny być oparte o rock’n’roll.

W klimacie lat 70.

W tych latach rządzi disco, a więc impreza w tym stylu będzie szalona i kolorowa. Mnóstwo barw, cekinów, frędzli, kwiatów… Nie może tego zabraknąć zarówno w dekoracjach, jak i przebraniach.

Inspirowana gwiazdami filmowymi i czerwonym dywanem

Taka impreza nie może obejść się bez dekoracji w postaci czerwonego dywanu, a wybierane stroje powinny być inspirowane kreacjami gwiazd. W tym przypadku świetnym pomysłem będą playlisty zawierające muzykę ze znanych filmów.

W stylu hawajskim

Przebranie karnawałowe na taką okazję nie będzie trudne do odtworzenia: trawiasta spódniczka, japonki i dodatki w postaci kwiatowych naszyjników. Za dekoracje świetnie posłużą girlandy, ananasy i drinki z palemką.

Inspirowana postaciami z filmów, seriali, komiksów

Kto z nas nie marzył choć raz, by na chwilę wcielić się w bohatera z ulubionego filmu, bajki czy książki? Imprezy karnawałowe to idealna okazja ku spełnieniu tej fantazji, a taki motyw przewodni z pewnością przypadnie każdemu z gości do gustu.

Niczym wenecki bal maskowy

Bogate stroje, kolorowe maski, pióra, brokat, cekiny… To wszystko wyróżniało wenecki bal karnawałowy, a więc inspirowane nim stroje również powinny tak wyglądać. Dekoracje w postaci np. balonów i zasłon – koniecznie w kolorze złota z zestawieniem czerni lub fioletu – sprawdzą się idealnie, a charakterystycznego, tajemniczego klimatu możesz dodatkowo nadać, wymieniając oświetlenie na kandelabry i świece.

pomysły na imprezę

Podsumowanie

Karnawał to czas szalonych imprez, kiedy to można się zmienić, w kogo tylko się chce i zorganizować zabawę, jakiej jeszcze nie było. Wszystko zależy tylko od pomysłów, jakie ma się w głowie, dlatego nie warto się wahać, ale dać się porwać karnawałowej atmosferze, ponieważ ten czas nie będzie trwał wiecznie. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here