USG metodą dopplerowską to nieinwazyjne badanie drożności żył oraz tętnic, które wykonuje się w celach profilaktycznych oraz w przebiegu chorób związanych z układem krążenia. W przypadku kończyn dolnych ma ono bardzo szerokie zastosowanie i okazuje się niezwykle skutecznym oraz precyzyjnym sposobem na zdiagnozowanie zmian wywołujących dolegliwości, którym nie sposób przypisać przyczynę innymi, dostępnymi i bezbolesnymi metodami. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie oraz sprawdźmy, w jaki sposób oraz w jakim celu wykonywana jest w przypadku kończyn dolnych.
Czym jest USG dopplerowskie?
USG żył metodą dopplerowską opiera się o działanie fali ultradźwiękowej, która wysyłana jest z głowicy aparatu i przenika przez ciało. Na tej podstawie urządzenie rejestruje sygnał i zapisuje go w formie wykresu, na którym zaznaczone są nieprawidłowości w przepływie krwi lub jego całkowity zanik.
Jak przebiega USG dopplerowskie ?
Doppler kończyn dolnych jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Pacjent nie musi też w żaden szczególny sposób przygotowywać się do badania – nie ma więc konieczności przybycia na badanie na czczo, gdyż takie zalecenia są konieczne w przypadku badań jamy brzusznej. USG żył w kończynach dolnych wykonywane jest przeważnie na stojąco, choć może się zdarzyć, że lekarz zaleci przeprowadzenie go w pozycji leżącej. Głowica aparatu przykładana jest do nogi pacjenta, a następnie przesuwana wzdłuż naczyń krwionośnych. Lekarz przeprowadzający badanie może poprosić pacjenta o wykonywanie głębokich wdechów i wydechów.
Wskazania do wykonania USG Dopplerowskiego nóg
Badanie to ma szerokie zastosowanie w diagnostyce nieprawidłowości przepływu krwi. Jeśli zaś chodzi o USG doppler kończyn dolnych, to jest ono zalecane przede wszystkim w przypadku bólów niewiadomego pochodzenia, urazów naczyń krwionośnych czy nieprawidłowego gojenia się ran zlokalizowanych na nogach, a także w przypadku uczucia mrowienia oraz chłodu. Badanie to jest także przeprowadzane w przypadku zakrzepicy żył głębokich, jak również w przypadku żylaków oraz obrzęków kończyn dolnych. Zaleceniem do wykonania USG dopplerowskiego kończyn dolnych jest również konieczność monitorowania stanu żył po rekonstrukcji naczyń krwionośnych.
Doppler kończyn dolnych pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości w przepływie krwi oraz precyzyjną ocenę stanu żył zarówno po przebytych chorobach i urazach, jak i w celach profilaktycznych.