Co to jest BIK i czemu służy?

Wiele osób, które mają problem ze spłatą swoich należności, ląduje w BIK. Czym jest BIK? BIK to Biuro Informacji Kredytowej S.A. działające na podstawie przepisów prawa bankowego gromadzi i udostępnia dane o spłaconych, aktualnie spłacanych lub niespłacanych zobowiązaniach kredytowych tj. wszelkiego rodzaju pożyczkach, kredytach, limitach kredytowych czy poręczeniach kredytowych. Informacje są udostępniane instytucjom finansowym, które badają ryzyko kredytowe. Informacje te mają ograniczyć ryzyko wyłudzeń i potwierdzić wiarygodność finansową osoby, która ubiega się o kredyt.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Najprościej uzyskać taką informację starając się o uzyskanie kredytu, przez co należy rozumieć nie tylko pożyczkę, ale również rozłożenie zakupu na raty. Jeśli w przeszłości pożyczaliśmy pieniądze od banku lub dokonywaliśmy zakupu w systemie ratalnym, możemy być pewni, że w BIK figurują stosowne informacje na ten temat. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni lub chcemy znać swoją historię kredytową, lub listę swoich niespłaconych zobowiązań, możemy wystąpić do Biura Informacji Kredytowej o sporządzenie raportu na nasz temat. W raporcie takim znajdziemy historię naszych zobowiązań kredytowych i finansowych. Do wystąpienia o taki raport wystarczy nasz dowód osobisty i numer PESEL. Oczywiście za taki raport należy dokonać stosownej opłaty. Aktualnie Biuro Informacji Kredytowej oferuje sporządzenie dla nas takiego raportu w cenie 39 zł. Poza raportem Biura Informacji Kredytowej jest wiele firm oferujących sporządzenie takiego raportu oraz wykonanie towarzyszącej analizy zdolności kredytowej. Możemy śmiało poszukać oferty firmy, która zainteresuje nas najbardziej lub będzie miała najkorzystniejszą cenę, lub warunki. Jeśli chcemy również udzielić pożyczki innej osobie lub poproszono nas o poręczenie kredytu, również powinniśmy skorzystać z takiego raportu. Możliwe, że uzyskując dane o wiarygodności osoby, która poprosiła nas o pożyczkę lub poręczenie, unikniemy później nieprzyjemności związanych z próbą odzyskania swoich pieniędzy lub co gorsza, ze spłacaniem kredytu, który poręczyliśmy. Informacje BIK są dostępne nie tylko dla instytucji finansowych, ale również dla osób fizycznych i przedsiębiorców.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce już ok. 2,5 mln konsumentów, ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Informacje zebrane przez BIK są udostępniane podmiotom finansowym, przede wszystkim po to, by mogły one ocenić ryzyko finansowe związane z pożyczeniem kolejnych środków konsumentowi i ocenić szanse, na to, że środki te zostaną zwrócone. Pośrednim celem działalności BIK jest to, że osoby, które już nie mają zdolności kredytowej i nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań, nie zaciągały kolejnych pożyczek, których i tak nie są w stanie spłacić. Niestety, rynek pożyczek pozabankowych, w których informacje z BIK są ignorowane, wciąż ma się świetnie. Takie firmy udzielają tzw. chwilówek, których warunki są zwykle niekorzystne i powodują jedynie zwiększenie stopnia niewypłacalności, osoby, która z takiej pożyczki skorzystała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here