Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci jest zjawiskiem dosyć często dostrzeganym wśród dzieci. Niektóre z tego wyrastają, inne kontynuują obgryzanie paznokci również jako osoby dorosłe. Warto zastanowić się nad przyczyną tego zjawiska oraz skutkami, jakie za sobą niesie.
Obgryzanie paznokci zwane również onychofagią, jest nieestetycznym nawykiem, z którym walczą zarówno dzieci, jak i dorośli. Może wynikać z zaburzeń minerałów w organizmie, między innymi nieodpowiedniego poziomu żelaza, miedzi lub witamin, jak również wynikać z uwarunkowania genetycznego. Często również zaczynamy obgryzać paznokcie mając styczność z konkretnym bodźcem lub sytuacją – gdy się stresujemy, przeżywamy silne negatywne emocje, mamy problemy osobiste, boimy się lub mamy niską samoocenę. Mówi się również o tym, że obgryzanie paznokci może wynikać z zaburzeń osobowości lub problemów neurologicznych. Która diagnoza pasuje do nas? Jeśli mamy duży problem z obgryzaniem paznokci i nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować warto potraktować ten nawyk jako dobry powód do wizyty u specjalisty i próbę zdiagnozowania przyczyny.
Oczywiście zanim udamy się do lekarza możemy spróbować wygrać z nałogiem na własną rękę. Jak przestać obgryzać paznokcie? Istnieje kilka sposobów na walkę z nawykiem obgryzania paznokci. Dzieci z reguły są upominane przez dorosłych – jako świadomi swojego problemu możemy sami pilnować się i starać nie obgryzać paznokci lub poprosić kogoś, kto spędza z nami wiele czasu, by zwracał nam uwagę, jeżeli zaczniemy obgryzać. Jednak według badań jest to najmniej skuteczna metoda na walkę z tym nawykiem. Możemy również odpowiednio wcześnie obcinać paznokcie, by nas nie kusiły – równie dobrym pomysłem może być udanie się do salonu kosmetycznego i przedłużenie paznokci, zrobienie sobie profesjonalnego manicuru lub nawet pomalowanie paznokci lakierem hybrydowym, który pogrubia płytkę paznokcia i ją wzmacnia, co może skutecznie oduczyć nas obgryzania paznokci. Jeśli udamy się do apteki tam również znajdziemy wiele specyfików na nasz problem – w postaci lakierów, kremów czy płynów o gorzkim smaku. Jeśli zastosujemy go na swoich paznokciach i nieopatrznie zaczniemy obgryzać gorzkość w ustach skutecznie powinna nas powstrzymać. Możemy również starać się zastąpić nawyk obgryzania inną czynnością – gdy mamy ochotę skubać paznokcie możemy zacząć rzuć gumę, zjadać słonecznik lub cukierki. Obgryzanie paznokci można również leczyć farmakologicznie, po wcześniejszej wizycie u specjalisty. Leki często są wtedy łączone z terapią behawioralną, która ma na celu znalezienie przyczyny, pracę nad nawykiem i jego zmianą.
Warto również znać skutki uboczne obgryzania paznokci – choć wydaje się to niewinnym nawykiem to jednak może doprowadzić do różnych powikłań zdrowotnych. Pomijając nieestetyczny wygląd paznokci i zniekształcenie płytki, obgryzanie paznokci prowadzi do zaburzenia bariery odpornościowej, co w konsekwencji może spowodować zakażenia bakteryjne lub grzybicze, jak również infekcje jamy ustnej. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o siebie i skupić się na tym, jak przestać obgryzać paznokcie, niż jak później leczyć się z chorób, które są tego konsekwencją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here