Jaki laptop do 2000 zł wybrać, jeżeli chcemy postawić na niezły sprzęt, ale nie wydać przy tym fortuny?

Jeszcze do niedawna większość użytkowników komputerów PC ceniła sobie raczej komputery stacjonarne. Od pewnego czas jednak zdecydowanie rośnie udział laptopów w rynku. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że ich ceny powoli zrównują się z komputerami stacjonarnymi, a takie komputery przenośne, czyli laptopy, mają szereg zalet. Te zalety uwidaczniają się nie tylko w pracy biznesowej, gdy człowiek interesu wyjeżdża na delegację, ale i podczas życia zwykłych ludzi, gdy na przykład chcemy zabrać sprzęt na wakacje, na działkę, do kawiarni, albo do znajomych.

Laptopy, jak już było wspomniane, mają szereg zalet i sporą przewagę nad zwykłymi komputerami. Główną zaletą jest oczywiście dużo niższy rozmiar i waga, a co za tym idzie, bardzo duża mobilność. Sporą zaletą jest też energooszczędność, czyli mniejszy pobór prądu, a z tym związana jest z kolei możliwość pracy na baterii. Nie musimy więc gorączkowo szukać gniazdka z prądem, ale na naładowanym laptopie możemy pracować i kilka godzin bez niego.

Co więcej, ceny laptopów poszły ostro w dół i za stosunkowo niewielką kwotę da się już kupić całkiem przyzwoity sprzęt. Dla wielu ludzi taką granicą nie do przejścia są dwa tysiące złotych i zastanawiają się oni właśnie, jaki laptop do 2000 zł wybrać, by być z tego wyboru zadowolonym, a sprzęt dobrze spełniał swoje zadanie. Powiedzmy sobie szczerze – w tej kwocie nie znajdziemy raczej sprzętu dla graczy czy zawodowych grafików, ale sprzęt do zwykłej pracy, rozrywki i codziennych czynności – oczywiście.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy przemyśleć, to jakiej wielkości matrycy potrzebujemy. Wiadomo – im większa, tym mniej męczą się oczy, im mniejsza, tym laptop jest bardziej przenośny. Standardem są laptopy o przekątnej ekranu 15 cali, ale możemy kupić i 17 calowy i nawet 11 calowy, gdy szczególnie zależy nam na rozmiarze. Ważną kwestią jest też fakt, czy matryca jest matowa czy błyszcząca. Ta pierwsza mniej odbija słoneczne światło, za to druga lepiej oddaje kontrast i kolory.

Jeżeli celujemy w półkę do 2000 zł, to raczej nie kupimy laptopa z 16 GB pamięci RAM, ale upewnijmy się, że nasz wybór ma co najmniej 8 GB tej pamięci. To całkiem rozsądna ilość i wystarczy do codziennych zastosowań. Dobrze też, by procesor był klasy co najmniej Intel i3 (jeszcze lepiej i5, ale o to może być trudno w tej cenie), a nie tańszy i gorszy Intel Pentium, czy co gorsza – Intel Celeron. Zintegrowana karta graficzna to standard tej półki cenowej, więc tym w ogóle się nie przejmujmy.

Bardzo ważną kwestią dla szybkości działania laptopa, wczytywania się systemu operacyjnego i programów jest typ dysku twardego. W dzisiejszych czasach bezwzględnie trzeba celować już w dyski SSD, gdyż HDD to powoli przeżytek. Ewentualnie postawić na tandem tych dwóch dysków (jeżeli mamy zamiar przechowywać duże ilości danych), ale system operacyjny bezwzględnie powinien być na szybkim dysku SSD. Zwróćmy jeszcze uwagę na pojemność baterii i maksymalny czas pracy na niej i wybór sprzętu naszych marzeń jest już praktycznie gotowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here