Owsik - jak wygląda?

Jak wygląda owsik i czym jest?
Owsik jest białym, małym, cienkim robakiem pasożytniczym, który może żyć w jelicie grubym i odbytnicy człowieka. Owsik jest tak długi, jak kawałek ryżu lub szpilki. Samice owsiki przemieszczają się przez jelito i przez odbyt, podczas gdy zakażona osoba śpi. Kiedy tam jest, składa swoje jajka. Owsiki wywołują chorobę owsicę. Może na nią zachorować każdy, niezależnie od wieku czy poziomu społecznego.

Objawy owsików są z reguły łagodne. Niektóre osoby mogą jednak mieć pewne symptomy. Większość ludzi zarażonych owsikami poczuje się niespokojnie i będzie miała problemy ze snem z powodu swędzenia wokół odbytu. To swędzenie występuje, gdy żeńskie owsiki są na zewnątrz i aktywnie składają swoje jaja.

Czynniki ryzyka
Rutynowe mycie może pomóc w zapobieganiu zarażeniu owsikami. Najbardziej narażone na owsiki są przedszkolacy i dzieci w wieku szkolnym. Ludzie, którzy dbają o ludzi, którzy mają owsiki, są również w niebezpieczeństwie.

Rozprzestrzenianie się
Jajka owsików muszą dostać się do ust osoby, żeby została zainfekowana. Owsiki rozprzestrzeniają się nieświadomie podczas przenoszenia jaj z odbytu do ust przez dłoń. Infekcje mogą również wystąpić, jeśli dana osoba ma kontakt ze skażoną pościelą, żywnością, odzieżą lub innymi przedmiotami. W związku z tym, że jaja owsików są tak małe, mogą również dostać się do powietrza i wtedy istnieje ryzyko połknięcia ich poprzez oddychanie.

Diagnoza
Rozpoznanie odbywa się poprzez identyfikację jaj lub robaków. Owsiki można najczęściej zobaczyć w odbycie oraz na piżamie i bieliźnie około dwóch do trzech godzin po tym, jak dana osoba idzie spać. Robaki można wyciągnąć, naciskając kawałek czystej taśmy na obszar odbytu.

Leczenie
Owsiki można leczyć za pomocą leków — zarówno na receptę, jak i bez recepty. Leczenie zwykle obejmuje dwie dawki leków. Pierwsza dawka jest przyjmowana tak szybko, jak to możliwe. Drugą dawkę przyjmuje się dwa tygodnie po pierwszej dawce. Zaleca się, aby wszyscy w gospodarstwie domowym, lub ludzie, którzy mieli kontakt z osobą, która ma owsiki, również podjęli leczenie w tym samym czasie. Dobra higiena, rutynowe mycie i czyszczenie pod paznokciami może zapobiec nowej infekcji.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia się owsikami jest zrozumienie, co je powoduje. Owsiki są bardzo zaraźliwe. Samice owsików składają jaja w pobliżu odbytu ofiary, po czym jaja się wykluwają i dojrzewają. Nierzadko zdarza się, że jaja zbiera się na rękach i się rozprzestrzenia. Jaja po wykluciu się będą poruszać się w kierunku odbytnicy, gdzie nowy ciężarny żeński pasożyt będzie kontynuował proces, składając więcej jaj.

Samice owsików, które pozostawiono bez leczenia, mogą żyć do trzech miesięcy w ciele żywiciela. Jeśli infekcja nie zostanie zauważona i poddana leczeniu, może w tym czasie nadal się rozprzestrzeniać. Niewyklute jaja mogą umrzeć w ciągu jednego lub dwóch dni, jeśli pasożyt pozostawi je w ciepłym środowisku, ale jeśli środowisko jest chłodne i wilgotne, mogą one żyć do dwóch tygodni, zanim wylęgną się lub umrą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPosiłki
Następny artykułGorączka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here