Równania

Niemalże każdy musiał w szkole rozwiązywać równania i chociaż wtedy niektórym ta wiedza wydawała się zbędna, okazuje się że w życiu codziennym, umiejętność rozwiązywania równań okazuje się bardzo przydatna. Jak rozwiązać równanie i jakie rodzaje równań można spotkać?

Do czego w ogóle służą równania? Są to wyrażenia matematyczne zawierające co najmniej jedną zmienną. Mogą służyć do poznania jakiejś nieznanej wartości czy do optymalizacji. Jest wiele różnych rodzajów równań: liniowe, kwadratowe, wielomiany, równania różniczkowe czy równania całkowe. W życiu codziennym te równania różniczkowe i całkowe są rzadziej spotykane, lecz nie mniej przydatne niż pozostałe. Niestety ich rozwiązywanie może stanowić duży problem dla osób niezainteresowanych matematyką. Na szczęście poradzić sobie z równaniami liniowymi i kwadratowymi może każdy, nawet ktoś kto od lat nie miał z nimi styczności.

Jak rozwiązać równanie? Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie zmiennych według malejącej potęgi. Inaczej wygląda rozwiązywanie równań liniowych, a inaczej kwadratowych. Najprostsze, liniowe są na szczęście najczęściej spotykane. Mają one formę na przykład: x = 2x + 1. Należy zsumować wszystkie niewiadome o tej samej potędze, a więc 0 = x + 1. Odejmując obustronnie wyraz nie będący niewiadomą , a więc „1” otrzymujemy x = -1. Równanie jest tym samym rozwiązane.

Jak rozwiązać równanie kwadratowe? Równanie z postaci na przykład x^2 + 7 + x = 5 należy doprowadzić do postaci x^2 + x + 2 = 0. W tym momencie sytuacja się komplikuje. Odpowiednie wzory można znaleźć chociażby w internecie czy tablicach matematycznych. Należy obliczyć wyróżnik równania kwadratowego, czyli tak zwaną deltę. W zależności od wyróżnika równania kwadratowego, można uzyskać 3 różne ilości rozwiązań. Jeśli delta jest mniejsza od zera, równanie nie ma rozwiązań. W przypadku wyróżnika równego zero, równanie ma jedno rozwiązanie, a w przypadku większego od zera, równanie ma aż dwa rozwiązania.

Jak więc widać, rozwiązywanie równań nie jest bardzo trudne, ale osoby nie mające zbyt wiele czasu na ich rozwiązywanie, mają również inne możliwości. Przede wszystkim można równanie w formie funkcji wpisać w wyszukiwarkę Google, a na otrzymanym wykresie miejsca, w których funkcja przecina oś x, są właśnie rozwiązaniami równań. Istnieją również strony internetowe które pozwalają dowiedzieć się wszystkiego o danym równaniu, oraz większość kalkulatorów naukowych posiada możliwość rozwiązywania równań przynajmniej kwadratowych, a często również bardziej zaawansowanych.

Podsumowując, każdy powinien mieć chociaż podstawową wiedzę dotyczącą równań, aby móc rozwiązań chociaż najbardziej podstawowe problemy matematyczne. Na szczęście są metody na uniknięcie takiej konieczności, chociażby w postaci stron internetowych, aplikacji, kalkulatorów naukowych, a nawet samej wyszukiwarki Google. Jednak powszechność równań w życiu codziennym, powoduje, że umiejętność rozwiązywania równań nie przeszkadza, a może znacznie codzienne funkcjonowanie ułatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here