Rozmiary palców i pierścionków

Pierścienie, pierścionki, sygnety czy obrączki są jednym z najbardziej popularnych typów biżuterii. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka i jak sprawdzić swój rozmiar palca?

Dlaczego dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka jest istotny? Zbyt duży rozmiar grozi zsunięciem się pierścionka z palca i jego zagubienie, zbyt mały natomiast będzie bardzo niewygodny.

Jak sprawdzić swój rozmiar palca? Najłatwiejszym sposobem jest użycie na przykład wąskiego, papierowego paska, którym należy ciasno owinąć odpowiedni palec. Następnie należy zaznaczyć na przykład długopisem jego długość i odczytać rozmiar z odpowiednich tabeli powszechnie dostępnych w internecie. Osoby o dość dużych kościach, szerszych niż palec powinny wziąć to pod uwagę i zamówić pierścionek o rozmiar większy niż wynikałoby to z pomiarów. W sprzedaży są też dostępne gotowe opaski, które należy zacisnąć na palcu i odczytać rozmiar.

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka już posiadanego? Wystarczy zmierzyć jego wewnętrzną średnicę na przykład za pomocą suwmiarki. Taki pomiar powinien być odpowiednio dokładny. Następnie, podobnie jak w przypadku rozmiaru palca należy odczytać rozmiar z odpowiedniej tabeli.

Innym rozwiązaniem jest wizyta u jubilera. Powinien on posiadać wyspecjalizowane narzędzie do mierzenia zarówno palców, jak i pierścionków. Składa się ono ze stożka, na który zakłada się pierścionek i w miejscu w którym nie można go dalej przesunąć odczytuje się rozmiar. Drugim elementem jest zestaw okręgów, które zakłada się na palec i w przypadku dobrego dopasowania zakłada się na stożek i odczytuje rozmiar.

Czy można zmienić rozmiar już posiadanego pierścionka? Jest taka możliwość, zmniejszenie nie powinno być zbyt drogie, ale w przypadku powiększenia może być konieczna większa dopłata, w zależności od materiału, z którego wykonana jest biżuteria. Wielu jubilerów oferuje również usługę darmowej zmiany rozmiaru pierścionka u nich zakupionego. Zmniejszenie polega na wycięciu fragmentu pierścionka, a następnie połączenia go z powrotem. Bardziej skomplikowane jest powiększenie, w tym przypadku jubiler musi rozciąć pierścionek i dołożyć brakujący materiał. Najczęściej trzeba pokryć koszt tego materiału, co może być niemałym kosztem w porównaniu do zmniejszania, szczególnie jeśli pierścionek jest wykonany na przykład z białego złota.

Podsumowując, dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka jest niezwykle istotny, ponieważ jest to element biżuterii noszony na co dzień. Zbyt duży rozmiar grozi jego spadaniem z palca, a zbyt mały będzie uciskał palec, a w skrajnych przypadkach sprawiał problemy ze zdjęciem pierścionka z palca. Zmierzyć rozmiar palca można za pomocą łatwo dostępnego papieru i długopisu, a w przypadku mierzenia pierścionka wystarczy suwmiarka. Dla pewności można udać się do jubilera, który profesjonalnie może zmierzyć zarówno pierścionek jak i palec. Jeśli rozmiar kupionego pierścionka bądź obrączki należy skorzystać z usług jubilera.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmyć hybrydy?
Następny artykułTreningi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here