Skąd wiedzieć, jak inwestować?

Każdy z nas słyszał nie raz i nie dwa slogan, że pieniądze szczęścia nie dają. Czasem humorystycznie kończy się to zdanie, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ich wydawanie owszem.
Czy nie jest przypadkiem tak, że gdy nagle dysponujemy jakąś gotówką, myślimy od razu, jak ją wydać, na zakup jakiej rzeczy czy przyjemności ją przeznaczyć? Tymczasem ludzie posiadający jakiś majątek i doświadczenie w gospodarowaniu pieniędzy, przy napływie nowych środków myślą przede wszystkim, jak ulokować pieniądze, by się rozmnażały i przynosiły powtórny zysk. Dopiero uzyskane w ten sposób środki przeznaczają bądź na bieżące wydatki, bądź na kolejną inwestycję.
Jeżeli w świecie finansów jesteśmy nowicjuszami, nie powinniśmy polegać jedynie na własnej intuicji, ale tego, jak inwestować, spróbujmy się dowiedzieć od tych, mają w tej materii wiedzę i doświadczenie.
Istnieją oczywiście firmy i instytucje, które zarabiają właśnie na doradztwie finansowym. Należy jednak być świadomym, że nadrzędnym celem takich firm jest ich własny zysk a nie wyłącznie dobro klienta. Składając w ich ręce naszą gotówkę powierzamy niejako nasz los. I choć przedstawiciel firmy będzie nam długo i mądrze mówił o pomnażaniu naszych środków, będzie miał na uwadze głównie własny zysk.
Czy pozostaje nam jako alternatywa trzymanie pieniędzy w skarpecie?
Oczywiście, że nie. Najprostszym sposobem jest ulokowanie pieniędzy na lokacie w banku. Prawie wszystkie banki mają w ofercie okresowo korzystne propozycje, chociaż biorąc pod uwagę wartość inflacji, nie wygląda to już tak atrakcyjnie. Jednak każdy wie, ze pieniądze łatwiej stracić niż rozmnożyć, więc jeśli po przeanalizowaniu naszego zysku w zestawieniu z inflacją stwierdzimy, ze nasz stan posiadania praktycznie niewiele się zmienił, to już jest dobry wynik.
Dużą pomocą mogą nam służyć blogi osób obeznanych w tej tematyce. Niektóre z nich publikują co miesiąc rankingi najbardziej atrakcyjnych produktów bankowych, co z jednej strony pomaga znaleźć nam najciekawszą ofertę, a z drugiej strony na zasadzie konkurencji wymusza na placówkach bankowych korzystne dla klienta warianty.
Nawet jeśli nie dysponujemy gotówką i nie mamy co inwestować, warto wczytać się w treści tych blogów, bo niektóre z nich poruszają tematy ogólnie oszczędzania i właściwego gospodarowania pieniędzmi. Oczywiście lepiej usystematyzowaną wiedzę znajdziemy w książkach, ale po pierwsze są one bardzo drogie, a po drugie w tej tematyce tez zachodzą ciągłe zmiany, a wiadomości w blogach są najbardziej aktualne.
Jeżeli tematyka oszczędzania i inwestowania nas ciekawi, ale brak czasu nie pozwala na wczytywanie się w treści artykułów i postów, można za pomocą odpowiednich aplikacji czerpać wiedzę z podłączanych coraz częściej do blogów podcastów. Każdy z nas czasem znajduje się w sytuacjach wymuszonego czekania, np w kolejce w urzędzie czy w przychodni lekarskiej. Zamiast marnować czas, możemy wysłuchać ciekawych treści na interesujące nas tematy.
Kto wie, może to całkowicie odmieni nasze życie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here