Usg piersi

Rak piersi to największy postrach wśród kobiet. Szkoda tylko, że większość pań sama stwarza mu dogodne warunki do rozwoju, omijając szerokim łukiem badanie usg piersi. By nowotwór ten przestał być tak groźny, trzeba najpierw zmodyfikować sposób myślenia o usg piersi.

Czy badanie usg piersi boli?

Absolutnie nie. Jest to badanie całkiem przyjemne i co najważniejsze bezinwazyjne. Nie odczuwa się w jego trakcie żadnego bólu. Należy tylko przystawić pierś do specjalnej maszyny, a ona zrobi zdjęcie ultrasonograficzne obu piersiom. Badanie usg piersi nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Jedyne co trzeba przełamać to wstyd przed obnażeniem się przed pracownikiem pracowni rentgenowskiej lub mammobusu.

Czy do badania usg piersi trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

W zasadzie nie. Jedyne, o co powinno się zadbać przed badaniem to higiena osobista. To niby oczywiste, a wiele pań zaniedbuje ten ważny aspekt. Badanie usg piersi nie trwa długo i można je zrobić od ręki w wyznaczonym dniu. Wystarczy umówić się na konkretną godzinę i wejść do mammobusu. Nie trzeba się także głowić, ile kosztuje usg piersi, bo w tym przybytku jest ono całkowicie darmowe. Dlatego też warto przełamać strach i udać nie na bezpłatne badania profilaktyczne.

A co gdy ktoś nie ma zamiaru czekać długo na datę badania?

Wtedy pozostaje mu prywatna wizyta w gabinecie specjalisty. Jest raczej pewne, że osoba z podejrzeniem raka piersi otrzyma szybki termin wizyty. Jednak przed nią musi zasięgnąć języka i dowiedzieć się, ile kosztuje usg piersi w placówce, do której chce się akurat udać. Niemniej ceny za owo badanie usg piersi są raczej zbliżone i nie występuje między nimi jakaś wyraźna dysproporcja. Na ogół wahają się od 80 do 100 złotych.

Kiedy można spodziewać się wyników badań?

Zwykle rezultaty usg piersi pojawiają się po dwóch tygodniach. Dla kobiet, które podejrzewają u siebie raka to wieczność. W tym czasie niemal odchodzą od zdrowych zmysłów. Życie w niepewności wykańcza je psychicznie. Gdy wyniki już przyjdą, muszą udać się z nimi do swojego lekarza, by usłyszeć ostateczną diagnozę. W większości przypadków kończy się wyłącznie na strachu. Tylko niektóre panie dowiadują się, że od teraz ich życie będzie obracało się wokół walki z nowotworem piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here