Jak długo ważna jest recepta?

Recepta to bardzo ważny papier, uprawniający pracownika apteki do wydania choremu odpowiednich lekarstw. Jest to dokument, który farmaceuta powinien archiwizować przez okres 5 lat. Receptę należy szanować, ponieważ jakiekolwiek własnoręczne zmiany na niej, mogą prowadzić do dyskwalifikacji z refundacji leków. Nie każdy jednak wie, że te pisemne polecenie ma swoją datę ważności. Wiedza o terminie realizacji recepty jest bardzo istotna. Ciekawostką jest, że recepty nie trzeba realizować osobiście, co może okazać się dużym ułatwieniem w uzyskaniu konkretnych produktów, jednakże farmaceuta może odmówić wydania leków dzieciom poniżej 13 roku życia.

Przy wystawianiu recepty, lekarz również może się pomylić, z racji tego iż jest to bardzo ważny dokument, to pacjent powinien zwracać uwagę na to, czy na recepcie znajdują się wszystkie informacje, które uprawniają farmaceutę do wydania leku. Dzięki posiadaniu takich informacji można oszczędzić sobie nerwów i czasu. A więc jak długo ważna jest recepta? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, iż dzień wystawienia recepty jest dniem zerowym przy liczeniu dni ważności. Należy zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się na recepcie. Jeżeli przepisywane są różne leki na jednym papierze, termin ważności jest określany dla każdego z nich oddzielnie. Niestety jeżeli termin realizacji ulegnie przekroczeniu, farmaceuta nie może wydać leku.

Przeterminowaną receptę może poprawić tylko i wyłącznie uprawniony do tego lekarz, potwierdzając ją pieczęcią i podpisem. Uaktualnienie recepty polega na naniesieniu przez lekarza nowej daty. Jest to niezwykle istotne aby dopilnować odpowiedniego terminu pójścia do apteki. Recepta na większość leków jest ważna 30 dni, tak samo jak na leki recepturowe, oraz recepta z SOR-u, pogotowia, czy punktu pomocy doraźnej. Recepta na antybiotyki, które stosuje się doustnie lub poprzez iniekcję jest ważna 7 dni. Recepta na antybiotyki w postaci maści, kremów i tym podobnych, jest ważna 30 dni. Najdłużej – bo aż 120 dni – jest ważna recepta z zapisem środków sprowadzanych z zagranicy.

Recepta na preparaty immunologiczne, które są wytwarzane specjalnie, indywidualnie dla pacjenta, jest ważna 90 dni. Warto wiedzieć iż recepta na okulary podlega standardom recepty normalnej, a więc jest ważna 30 dni. Powszechne są sytuacje, gdy danego produktu nie ma w punkcie aptecznym i trzeba go zamówić. W tym przypadku należy się specjalnie pilnować ponieważ trzeba zadbać o to, aby preparat został sprowadzony w okresie ważności dokumentu. Liczy się dzień zapłaty i odbioru, a nie zamówienia.

Należy pamiętać, że normalna recepta ma ważność przez 30 dni – nie jest to pełny miesiąc a w tym przypadku jeden dzień może mieć ogromne znaczenie. Warto udać się do apteki od razu po wizycie u lekarza, a jeżeli to niemożliwe – wcześniej spojrzeć na datę wystawienia recepty i pomyśleć do kiedy można ją zrealizować. Czas wbrew pozorom płynie dosyć szybko, a upewnienie się, że zrealizowanie recepty nastąpi terminowo pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here