Jak podłączyć włącznik światła?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie budynek, który nie posiada oświetlenia elektrycznego.
Dlatego właśnie zadamy sobie pytanie jak podłączyć włącznik światła?
Zanim przejdziemy do instrukcji jak podłączyć włącznik należy najpierw wspomnieć o tym, że działania na tego typu obwodach elektrycznych może wykonywać osoba, która posiada aktywne do tego uprawnienia.
Takie uprawnienie wydaje SEP czyli stowarzyszenie elektryków polskich, dzięki takim uprawnieniom będziemy mogli legalnie wykonywać działania na obwodach elektrycznych, ale przejdźmy do instrukcji podłączania włącznika światła.
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo, które jest najważniejsze w pracy z prądem elektrycznym, czyli powinniśmy wyłączyć napięcie prądu elektrycznego w całym budynku, powinniśmy również używać przy tego typu pracy narzędzi z izolatorami prądu.
Dobrze by również było gdyby w pomieszczeniu, w którym wykonujemy tą pracę była jeszcze jedna osoba, która w razie porażenia nas prądem elektrycznym wezwała by pomoc lub sama nam jej udzieliła.
Kiedy już wyłączymy napięcie elektryczne w budynku i mamy przygotowaną puszkę z przewodami elektrycznymi, wówczas należy dobrać odpowiedni włącznik światła, możemy użyć włącznika jedno biegunowego lub dwu biegunowego w zależności czy włącznik ma zapalać i gasić światło w jednym czy w dwóch obwodach elektrycznych.
Kiedy posiadamy już włącznik światła, wówczas możemy przystąpić do pracy.
W puszcze z przewodami znajdują się trzy przewody elektryczne w różnych kolorach, pierwszy to brązowy lub czarny, jest to przewód fazowy, w którym płynie prąd o natężeniu 230 volt. Drugi przewód w kolorze niebieskim to przewód neutralny.
Natomiast trzecim przewodem jest przewód ochronny koloru żółto zielonego.
Kiedy już widzimy te trzy przewody elektryczne, należy upewnić się, że w przewodzie fazowym, czyli brązowym lub czarnym nie ma napięcia elektrycznego, które mogłoby spowodować porażenie, a nawet i śmierć.
Kiedy już to zrobimy należy przypiąć odpowiednie przewody w odpowiednie miejsca.
Kabelek koloru brązowego należy przymocować do dziurki, która znajduje się po lewej stronie z tyłu włącznika należy to zrobić śrubokrętem, dzięki temu podłączeniu dostarczamy prąd elektryczny do włącznika.
Natomiast drugi kabelek koloru zielono żółtego czyli ten ochronny nocujemy w środkowej dziurce z tyłu włącznika.
Ostatni kabelek neutralny czyli ten koloru niebieskiego należy przymocować do prawej dziurki znajdującej się z tyłu włącznika.
Kiedy przymocujemy przewody elektryczne do włącznik w odpowiedni sposób należy umocować włącznik prądu elektrycznego na ścianie, a następnie możemy podłączyć zasilanie elektryczne całego budynku.
Po wykonaniu tych wszystkich opisanych działań włącznik światła powinien działać bez zarzutów.
Podsumowując cały temat na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać nasze bezpieczeństwo, i nie możemy zapominać o tym, że w przewodzie fazowym płynie prąd o dużym napięciu 230 volt.
W dużym skrócie należy dobrać odpowiedni włącznik światła a następnie podpiąć odpowiednie przewodniki do odpowiednich dziurek w włączniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here