W dobie szybkiego rozwoju transportu, zwłaszcza tego lotniczego, jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników ten transport obsługujących. Zaliczyć tutaj można deficyt wykwalifikowanych i doświadczonych pilotów. Deficyt ten powoduje, że niektóre linie lotnicze szkolą pilotów praktycznie od zera, organizując dla kadetów swój własny program szkoleniowy. Skąd wynika taki deficyt? Wyszkolenie na pilota to dość długi i kosztowny proces, a linii lotniczych i kierunków wciąż przybywa. Praca w kokpicie jest zdecydowanie opłacalna, interesująca i ciesząca się powszechnym prestiżem, jednak wiążąca się z ogromną odpowiedzialnością, stresem oraz bardzo często- z długimi pobytami poza domem. Dodatkowo pilot musi cieszyć się doskonałym zdrowiem. Wszystko to sprawia, że nie jest to praca dla każdego. Jednak branża lotnicza to nie tylko piloci. Potrzeba też równie wielu pracowników do obsługi naziemnej. Zaliczyć tu można kontrolerów ruchu lotniczego, których praca zaliczana jest to jednych z najbardziej stresujących na świecie. Do tego doliczmy całe grono obsługi portu lotniczego. Jeżeli jednak bardziej satysfakcjonuje nas praca w powietrzu, a niekonieczne chcemy siedzieć za sterami, warto przemyśleć pracę w charakterze stewarda/stewardessy. Tylko jak zostać stewardessą i jakie wymagania trzeba spełniać?
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że stewardessa to nie jest podniebna kelnerka. Owszem w skład jej obowiązku wchodzi obsługa pasażerów, dbanie o czystość i serwowanie posiłków, ale podstawowym zadaniem załogi jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów, co wiąże się koniecznością odbycia kompleksowego szkolenia. To przecież stewardessa na przykład w czasie awaryjnego lądowania, odpowiedzialna jest bezpieczne przeprowadzenia ewakuacji i zadbanie o zdrowie pasażerów.
Czy potrzebny jest kurs?
Na rynku możemy znaleźć wiele ofert kursów i szkoleń dla stewardów/stewardess, takie szkolenia nie gwarantują jednak zatrudniania. Każda linia lotnicza i tak przeprowadza swoje własne szkolenie na dany model samolotu, nie w jest więc to konieczne.
Co w takim razie jest konieczne?
Przedstawię teraz najczęściej spotykane wymagania ze strony pracodawców, a są one często dość liczne.
Podstawową kwestią jest tutaj bardzo dobra znajomość języka angielskiego, zazwyczaj będziemy przecież posługiwać się w pracy właśnie językiem angielskim, pracując w środowisku międzynarodowym. Znajomość każdego dodatkowego języka jest sporym atutem. Większość linii lotniczych wprowadza również ograniczenia co do wieku i wzrostu pracowników. Zazwyczaj maksymalnym wiekiem w jakim możemy ubiegać się o pracę na pokładzie jest 30 lat. Wymagania związane z minimalnym wzrostem są związane, z tym, że pracownik bez problemu musi być w stanie dosięgnąć do półek bagażowych. Konieczna jest również umiejętność pływania, wysoka kultura osobista i schludny wygląd. Wiele linii zabrania również posiadania tatuaży w widocznych miejscach. Jeżeli spełniamy wszystkie te wymogi, można zacząć obserwować ogłoszenia, wysłać swoje CV wraz ze zdjęciami i w razie pozytywnego odpowiedzi, udać się na spotkanie rekrutacyjne.