Jak zrobic formata

Formatowanie komputera jest bardzo ważną rzeczą dla tych, którzy posiadają to urządzenie, jest to bardzo ważna czynność, powinno się to wykonywać co jakiś czas (oczywiście nie za często), ponieważ zaczyna on działać szybciej, mniej się zacina czyli lepiej się na nim pracuje, a przy tym jest również znacznie lepiej wydajny, zwalnia się dużo miejsca i niepotrzebnych plików, które tylko zaśmiecają urządzenie. Przedstawię jak zrobić formatowanie komputera w jak najprostszy sposób.

Przygotowanie komputera przed formatowaniem

Zanim sformatujemy komputer, musimy przygotować i zrobić podstawowe czynności, które mogą być już nieodwracalne, czyli powinniśmy przegrać na pendriva, płytę, dysk lub na co nam wygodniej wszystkie potrzebnie pliki, które na pewno będziemy używać i są dla nas niezbędne, ponieważ zostaną usunięte w trakcie formatowania komputera i zostaną utracone na zawsze i nie uzyskamy ich z powrotem. Wszystkie również programy, które zainstalowaliśmy zostaną utracone i usunięte z komputera, dlatego możemy zapisać je (ja zapisałam na wszelki wypadek nazwy najważniejszych na kartce i potem instalowałam), ponieważ trzeba będzie je znowu zainstalować. Niektóre również da się przegrać na np. płytę, ale też nie wszystkie.

Jak zrobic formata?

Na formatowanie komputera są dwa najlepsze sposoby:
1. Jest ono wykonywane na dysku C, czyli w takim przypadku trzeba konieczne ponownie wgrać system. W przypadku starszych systemów niezbędna jest odpowiednia płyta. Pozwoli ona na zainstalowanie Windowsa, który jest niezbędny do pracy na urządzeniu. Trochę inaczej jest w przypadku najnowszego systemu iż jest możliwa instalacja bez płyty czyli np. można z pendriva. W tym wypadku należy włożyć nośnik do komputera, a następnie zresetować komputer. Gdy ponownie będziemy go włączać, to należy przycisnąć obojętnie jaki przycisk, który włączy odczytywanie danych z nośnika. Następnie pojawią się instrukcje i trzeba robić krok w krok jak zostanie opisane, przedstawione. Jest to właśnie sposób wgrywania systemu na dysk systemowy, jednak trzeba wybrać odpowiednią opcję aby uchronić komputer przed usunięciem danych z innych, pozostałych dysków.

Jak zrobić formatowanie komputera w przypadku innej opcji:
Jeśli mamy Windows 10 jest to proste, można to zrobić bardzo łatwo:
Na początek wchodzimy w zakładkę „Mój komputer”, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy w klawisz oznaczający daną partycję i wybieramy opcję „Formatuj”. I w ten sposób, gdy będziemy postępowali zgodnie z wyskakującymi instrukcjami, to sformatujemy tylko jeden dysk z danymi i nie potrzebne jest wgrywanie od nowa systemu.

Uwaga: każdy zna swoje możliwości komputerowe, wie co potrafi, dlatego na samym początku dobrze jest wiedzieć, że osoby, które nie znają się zbyt dobrze na komputerze, nie czują się biegle w jego obsłudze, to powinny niezwłocznie zatrudnić albo znaleźć kogoś, kto wykona to za nich, aby zapobiec problemom jakie mogą się przytrafić, bo potem bardzo trudno je rozwiązać i kosztuje to sporo dodatkowej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here