Jakie badania genetyczne wykonać w ciąży

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy okres w życiu kobiety. Jednakże zazwyczaj towarzyszy mu dużo niepokoju, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, czy dziecko urodzi się zdrowe. Pragnąc wcześniej poznać odpowiedzi na takie pytania, zawsze warto wykonać badania genetyczne.

Kiedy warto wykonać badania genetyczne w ciązy?

Choć każda kobieta może się przebadać, w większości przypadków nie ma tak naprawdę konkretnych wskazań ku temu, aby wykonywać dodatkowe badania genetyczne w trakcie ciąży. Jednakże wszystko zmienia się w momencie, gdy pojawiają się pewne czynniki, które mogą wskazywać zwiększone ryzyko wad płodu. Wśród nich należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak wiek kobiety powyżej 35 roku życia, wiek ojca powyżej 55 roku życia czy też historia poronień i chorób genetycznych w rodzinie. Jeżeli chociaż część z takich kryteriów występuje w przypadku konkretnej ciąży, badanie genetyczne może okazać się źródłem bardzo cennych informacji. Wiele kobiet niepotrzebnie stresuje się, sądząc że każde badanie genetyczne jest inwazyjne. Jednakże istnieje szereg testów, które potrafią wykryć podstawowe wady genetyczne, a do ich wykonania potrzebna jest zaledwie fiolka krwi kobiety w ciąży. Jak zatem widać, zanim ktoś automatycznie zdecyduje, że nie chce wykonywać żadnych badań, na pewno powinien dowiedzieć się jak one wyglądają.

Gdzie można wykonać badania genetyczne?

Badania genetyczne w ciąży są częścią oferty wielu ośrodków i laboratoriów medycznych w Polsce. Choć zazwyczaj są one wykonywane prywatnie, ich ceny mogą być skrajnie różne w zależności od tego z jakiej placówki ktoś korzysta. Zatem na pewno warto jest dobrze zapoznać z ofertami w różnych miejscach zanim podejmie się ostateczną decyzję. Oprócz tego warto wiedzieć, że niektóre badania genetyczne w ciązy są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Zatem zamiast tracić na nie pieniądze, warto wykorzystać swoje ubezpieczenie zdrowotne i w ten sposób zapewnić sobie cały szereg badań, które zapewnią dostęp do wielu wartościowych informacji. To doskonała metoda na to, aby poznać odpowiedzi na dręczące pytania i tym samym przygotować się na przyszłość. Każda kobieta w ciąży na pewno powinna rozważyć decyzję o wykonaniu podstawowych badań genetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here