Ostrość zdjęć

Wraz z popularnością często bardzo dobrej jakości aparatów fotograficznych, współcześnie występujących nawet w telefonach komórkowych, powszechne stało się robienie dużej ilości zdjęć. Wielu ludzi jest czasem rozczarowanych jakością zdjęcia. Bywają one prześwietlone, ze zbyt dużą ilością szumów, ale przede wszystkim nieostre. Jak wyostrzyć zdjęcie i czy jest to w ogóle możliwe?

Na początek, jakie mogą być przyczyny nieostrego zdjęcia? Aparaty cyfrowe są wyposażone w tak zwany autofokus: układ, który automatycznie ustawia ostrość. Jest to bardzo przydatne przy amatorskiej i turystycznej fotografii, ponieważ nie jest konieczna zmiana ustawień przy zmianie odległości od fotografowanego obiektu. Czasami również ostrość jest ustawiany nie na przedmiot, który chce się sfotografować, ale na tło.

Drugą przyczyną nieostrych zdjęć może być ustawiona zbyt niska rozdzielczość zdjęć. W ustawieniach aparatu cyfrowego lub aparatu w telefonie często nie jest ustawiona maksymalna możliwa rozdzielczość. Jest to spowodowane dużym rozmiarem zdjęć o lepszej jakości, ale jeśli jakość zdjęć jest niesatysfakcjonująca, warto poświęcić miejsce na dysku dla lepszych zdjęć.

Jak wyostrzyć zdjęcie? Niestety wyostrzenie już zrobione zdjęcia nie jest możliwe. Już wykonane zdjęcia zawiera pewną ilość danych, i można ją tylko zmniejszyć, nie zwiększyć. Niestety znane z niektórych seriali kryminalnych przybliżanie jakiegoś szczegółu na zdjęciu, a następnie jego wyostrzanie jest fikcją i nie jest współcześnie możliwe. Co więc można zrobić? W przypadku nieodpowiednio działającego autofokusu warto sprawdzić czystość obiektywu i poprawne działanie tego układu, najlepiej w autoryzowanym serwisie. Łatwiejszym rozwiązaniem jest ustawienie wyższej rozdzielczości, jak również sprawdzenie innych ustawień aparatu. Pozwoli to robić lepszej jakości zdjęcia w przyszłości.

Jeśli nawet po tych zabiegach jakość zdjęć nie jest satysfakcjonująca, warto rozważyć zakup lepszego aparatu. Można dzisiaj znaleźć na rynku niedrogie, a dość dobre modele, które pozwolą pozbyć się problemu w przyszłości. Osoby których nie satysfakcjonuje fabryczny autofokus, powinny rozważyć aparatu z wymienną optyką, które dają możliwość ręcznego ustawiania ostrości, jak na przykład lustrzanki cyfrowe. Należy jednak liczyć się z dość wysoką ceną, nawet nie samego aparatu, ale właśnie obiektywów. Ich ceny, szczególnie w przypadku wyspecjalizowanych obiektywów dla profesjonalistów mogą sięgać tysięcy złotych.

Podsumowując, pierwszym, najprostszym krokiem do lepszych zdjęć jest zmiana ustawień aparatu cyfrowego lub aparatu w telefonie. Warto ustawić największą możliwą rozdzielczość zdjęć, ale trzeba liczyć się z większym ich rozmiarem na dysku. Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić czy na obiektywie nie ma zabrudzeń, a jeśli nawet to nie pomoże, warto udać się do serwisu, szczególnie gdy aparat robi znacznie mniej ostre zdjęcia niż w przeszłości. Jeśli jednak ostrość zdjęć przestaje być wystarczająca, warto rozważyć zakup nowego aparatu fotograficznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here