Pisanie CV

Pisanie CV to podstawowa umiejętność, jaką powinny posiąść osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Nauka tego rodzaju rzeczy odbywa się w ramach przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości” w szkole średniej, aczkolwiek warto co jakiś czas przypominać sobie podstawowe informacje związane z formułowaniem tego rodzaju tekstów.

Przede wszystkim w CV należy wprowadzić nagłówek na samym górze strony A4. Znajdować się powinny w nim podstawowe informacje na temat osoby ubiegającej się o prace: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres mailowy. Po prawej stronie powinna znajdować się również czarno-biała lub kolorowa fotografia. Dużo osób zastanawia się jakie zdjęcie do cv wybrać. Odpowiedź jest dosyć prosta – musi być ono takie jak do dowodu osobistego lub paszportu, oficjalne. Pracodawca, kiedy ujrzy mało dojrzałe zdjęcie może pomyśleć sobie źle o kandydacie na stanowisko. Tego typu rzeczy mają znaczenie, pierwsze wrażenie czasami może przeważyć nawet ponad kompetencjami.

W CV należy zamieścić również swoje wykształcenie, zaczynając zazwyczaj od szkoły średniej. Szkoły podstawowej nie ma sensu pisać z uwagi na jej niewielkie znaczenie w kwestii poszukiwania pracy. Szkołę średnią jednak jak najbardziej warto napisać razem z ewentualnym profilem liceum lub rodzajem technikum. Także w przypadku zasadniczej szkoły zawodowej (lub obecnie szkoły branżowej) należy konkretnie uwzględnić wyuczony zawód. Wszystkie etapy kształcenia powinny opatrzone zostać stosownymi datami. Należy również pamiętać o wpisaniu wszelkiego rodzaju ukończonych szkół wyższych i kursów podyplomowych. Każda drobna nawet kompetencja może być przydatna na rynku pracy, a pracodawca przychylnie może na nią spojrzeć.

CV zawierać powinno również dotychczasowe doświadczenie zawodowe, które powinno obejmować wcześniej podejmowane prace, nie tylko w branży, do której obecnie składamy zgłoszenie. Drobne umowy o zlecenie i prace dorywcze można odrzucić, ale jeśli przynajmniej kilka miesięcy pracowało się w danym przedsiębiorstwie, warto uwzględnić to w swoim CV. Oczywiście nie należy pisać o pracach na czarno, ponieważ są one nielegalne. Pracodawca może poprosić o udokumentowanie pracy w wymienionych przez siebie firmach i wówczas, jeśli zasilało się szarą strefę, nastąpić może bardzo duży problem.

Swoistą integracją częścią CV są też dodatkowe umiejętności. Umieszcza się tam zazwyczaj informacje o znajomości języków obcych z uwzględnieniem poziomów (czasami używa się terminów umownych: biegły, zaawansowany, średniozaawansowany, a czasami specjalistycznych: A1, B1, B2, C1 itd.). W dodatkowych informacjach zamieścić można również posiadanie prawa jazdy wybranej kategorii, co bardzo często mile widziane jest przed pracodawcę, szczególnie jeśli oczekuje od kandydata na stanowisko dużej mobilności. Do CV wpisać można również zainteresowania takie jak sporty, literatura czy określone dziedziny nauk, co może nie zawsze będzie miało większe znaczenie w kwestii przyjęcia do pracy, ale pozwoli przekazać trochę informacji o sobie, co da możliwość komuś poznać mniej więcej kandydata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here