Jak zrobić palmę wielkanocną?

W przygotowaniu palmy możemy wykorzystać sztuczne elementy takie jak papier, który dodatkowo można przyozdobić kolorowe kwiaty. Innym sposobem będzie wykorzystanie pszenicy czy żyta zasuszonego w zeszłym roku. Do tego można dodać zasuszone kwiaty. W tego typu przypadkach, aby palmy nabrały bajecznego zabarwienia, konieczne będzie zafarbowanie suszu. Najlepiej, jeśli zrobimy palmę wielkanocną z wykorzystaniem żywych roślin takich jak krzewy czy kwiaty, które spotkać możemy już wiosną, przed samą Wielkanocą. Jak zrobic palme? W tym celu warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Po pierwsze – trzpień
Aby zrobić palmę wielkanocną w pierwszej kolejności należy przygotować trzpień. Będzie on fundamentem całej świątecznej ozdoby. Według tradycji najlepiej stworzyć trzpień z wykorzystaniem gałęzi wierzby. Drzewo, jakim jest wierzba, symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność naszej duszy. Trzpień palmy wielkanocnej musi być sztywny, by mógł on odpowiednio utrzymywać pozostałe części palmy. Stąd też należy wiązać wierzbowe gałązki jak najciaśniej to możliwe.

Ozdabianie palmy wielkanocnej
Po czynnościach związanych z tworzeniem trzpienia, musimy podjąć decyzję, z czego będzie się składać nasza palma. Powszechnym rozwiązaniem są gałązki bukszpanu z dodatkiem kwitnących kwiatów. Często ludzie dodają gipsówki, które sprawiają, że świąteczna ozdoba nabiera lekkości. Aby zrobić palmę wielkanocną, należy pozostawić dolną część trzpienia bez żadnych ozdób (około 10 cm). Część ta posłuży do trzymania palmy. Tradycyjny sposób polega na przywiązaniu bukszpanu do trzpienia, a następnie umieszczeniu w jego liściach kwiatów, np. żonkili. Dobrym pomysłem okażą się również gałązki z barwnych forsycji. Dodatkowo można na jednej z gałązek zawiązać kokardę w kolorze pasującym do całej kompozycji.

Wskazówka
Aby zrobić palmę wielkanocną warto mieć na uwadze dokładne mocowanie roślin. W przeciwnym razie wypadną one w drodze do kościoła. Wykonując palmę ze świeżo zebranych kwiatów i gałązek, powinna ona zachować swoją świeżość przez całą Wielkanoc.

Palma wielkanocna z liści sagowca
W przypadku, gdy chcemy nadać naszej palmie egzotycznej nuty, warto wykonać ją z liści sagowca. Liście te są niezwykle podobne do tych, którymi przywitano Jezusa w Jerozolimie. Zrobienie tego typu palmy jest bardzo łatwe. Liście sagowca bez problemu można zakupić w pobliskiej kwiaciarni bądź na giełdzie kwiatowej. Już jeden liść sagowca nada naszej palmie egzotycznego klimatu. Wystarczy, że jego dolną część owiniemy włóknami rafii. Dodatkowo można umieścić przy nim kwiaty bądź inne liście ozdobne. Warto pamiętać, aby umieszczając liść sagowca w naszej palmie wielkanocnej, by jak największa część jego powierzchni była widoczna.

Pamiętajmy, że tworzenie palmy wielkanocnej ma być dla nas zabawą i dobrą okazją na spędzenie czasu z naszymi pociechami. Dzieci bardzo lubią prace manualne, stąd też będą chętne do wspólnego przygotowania ozdoby wielkanocnej. Podczas tworzenia naszej palmy, możemy przybliżyć im historię powstania tej chrześcijańskiej tradycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here